Vadim Petrov

Hudební skladatel

Místo posledního odpočinku: Praha Žižkov, Olšany, u pravoslavného chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice

Zavzpomínejte na Vadima Petrova u jeho skladby

Krkonošská pohádka Op. 75

Život a dílo

  • hudební skladatel, pedagog, klavírista
  • zakladatel a první ředitel Konzervatoře Jaroslava Ježka, pedagog Pražské konzervatoře, Konzervatoře J. Deyla pro zrakově postižené
  • složil hudbu k téměř 1400 filmům, TV inscenacím, rozhlasovým pořadům, divadelním hrám, komponoval symfonické a koncertní skladby, sbory a cykly písní. Nejznámější – Krkonošské pohádky, Přátelé zeleného údolí, pohádky o Krtkovi, o Cvrčkovi, Hup a Hop, Vodník Česílko, Causa králík, Jana Eyrová, Spejbl a Hurvínek, Šéfe to je věc, Hodina klavíru, O labuti, Dvě Cecilky
  • nositel řady domácích i mezinárodních ocenění, včetně řádů Prezidentů ČR a RF
  • Zlatá a Platinová deska SUPRAPHON, cena Rádia Classic, Trebbia 2017
  • ZUŠ Vadima Petrova – Praha 4, Dunická

Předci

Vasilij Alexandrovič Petrov (1872–1949), významná osobnost ruského společenského života, spjat s pravoslavným chrámem sv.Cyrila a Metoděje v Resslově ul., blízkým přítelem biskupa Gorazda a kaplana Petřeka, zastřelených nacisty.

Varvara Nikolajevna Petrovová, rozená kněžna Repninská (1875-1942)

Adéla Petrovová, rozená Tůmová (1904-1966), dcera Josefa Tůmy vrchního berního ředitele 1. Republiky, sólistka Pěveckého sdružení pražských učitelek, nejstaršího ženského sboru v Čechách, založeného 1912.  

MUDr. Vadim Petrov (1902-1965) lékař na Žižkově, provozoval soukromou lékařskou praxi, též policejní lékař, během 2. sv. války několikrát vyslýchán Gestapem pro napomáhání civilistům před totálním nasazením, v květnu 1945 jej žižkovská odbojová organizace zachránila jako emigranta před deportací do SSSR agenty NKVD.

S láskou vzpomínají

manželka Marta
děti Vadim, Taťjána, Kateřina
vnuci Martin, Linda, Vadim, Nikolas, Christina, Milan
pravnuci Vanessa, Bella, River